73 A. Diallo PES 2010
| Name | A. Diallo |
|---|---|
| Full Name | Abdoulaye Diallo |
| ID | 40994 |
| Nationality | France |
| Club | Stade Rennais FC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 50 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
72
Defence
78
Body Balance
69
Stamina
71
Top Speed
68
Acceleration
83
Response
66
Agility
53
Dribble Accuracy
52
Dribble Speed
55
Short Pass Accuracy
53
Short Pass Speed
56
Long Pass Accuracy
54
Long Pass Speed
45
Shot Accuracy
79
Shot Power
46
Shot Technique
44
Free Kick Accuracy
43
Swerve
46
Header
79
Jump
60
Technique
68
Aggression
69
Mentality
76
GK Skills
68
Team Work
3
Condition
Skills
| Name | A. Diallo |
|---|---|
| Full Name | Abdoulaye Diallo |
| ID | 40994 |
| Nationality | France |
| Club | Stade Rennais FC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 50 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
