75 A. Fathy PES 2010
| Name | A. Fathy |
|---|---|
| Full Name | Ahmed Fathy |
| ID | 37703 |
| Nationality | Egypt |
| Club | Free Agent |
| National Team | Egypt |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 73kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
61
Defence
70
Body Balance
82
Stamina
81
Top Speed
85
Acceleration
75
Response
83
Agility
81
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
74
Shot Power
62
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
60
Swerve
68
Header
75
Jump
72
Technique
72
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
6
Condition
Skills
| Name | A. Fathy |
|---|---|
| Full Name | Ahmed Fathy |
| ID | 37703 |
| Nationality | Egypt |
| Club | Free Agent |
| National Team | Egypt |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 73kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
