59 A. Stevanovic PES 2010
| Name | A. Stevanovic |
|---|---|
| Full Name | Alen Stevanović |
| ID | 40963 |
| Nationality | Serbia |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
40
Defence
73
Body Balance
73
Stamina
78
Top Speed
75
Acceleration
71
Response
74
Agility
75
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
70
Shot Power
64
Shot Technique
61
Free Kick Accuracy
66
Swerve
69
Header
73
Jump
74
Technique
72
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
3
Condition
Skills
| Name | A. Stevanovic |
|---|---|
| Full Name | Alen Stevanović |
| ID | 40963 |
| Nationality | Serbia |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 28 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
