82 Abbiati PES 2010
| Name | Abbiati |
|---|---|
| Full Name | Christian Abbiati |
| ID | 2150 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 12 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
85
Defence
87
Body Balance
61
Stamina
64
Top Speed
68
Acceleration
88
Response
73
Agility
51
Dribble Accuracy
49
Dribble Speed
49
Short Pass Accuracy
50
Short Pass Speed
57
Long Pass Accuracy
60
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
80
Shot Power
42
Shot Technique
44
Free Kick Accuracy
41
Swerve
46
Header
80
Jump
44
Technique
60
Aggression
66
Mentality
84
GK Skills
68
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Abbiati |
|---|---|
| Full Name | Christian Abbiati |
| ID | 2150 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 12 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
