82 Abbondanzieri PES 2010
| Name | Abbondanzieri |
|---|---|
| ID | 2323 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 37 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 88kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
45
Attack
88
Defence
84
Body Balance
62
Stamina
65
Top Speed
70
Acceleration
87
Response
69
Agility
63
Dribble Accuracy
55
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
61
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
82
Long Pass Speed
45
Shot Accuracy
76
Shot Power
50
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
60
Swerve
48
Header
81
Jump
65
Technique
70
Aggression
75
Mentality
87
GK Skills
80
Team Work
6
Condition
Skills
- S11 Penalty Saver
| Name | Abbondanzieri |
|---|---|
| ID | 2323 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 37 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 88kg |
| Shirt Number | 1 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
