73 Abou Mosalem PES 2008
| Name | Abou Mosalem |
|---|---|
| ID | 33787 |
| Nationality | Egypt |
| Club | RC Strasbourg |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
64
Defence
69
Body Balance
80
Stamina
80
Top Speed
78
Acceleration
68
Response
75
Agility
77
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
74
Shot Power
55
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
68
Swerve
68
Header
75
Jump
74
Technique
70
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Abou Mosalem |
|---|---|
| ID | 33787 |
| Nationality | Egypt |
| Club | RC Strasbourg |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 20 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
