63 Adrien Silva PES 2009
| Name | Adrien Silva |
|---|---|
| Full Name | Adrien Silva |
| ID | 36788 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Sporting |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
64
Defence
73
Body Balance
77
Stamina
75
Top Speed
74
Acceleration
70
Response
73
Agility
72
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
61
Shot Accuracy
77
Shot Power
63
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
63
Swerve
66
Header
74
Jump
73
Technique
61
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Adrien Silva |
|---|---|
| Full Name | Adrien Silva |
| ID | 36788 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Sporting |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
