82 Agger PES 2010
| Name | Agger |
|---|---|
| Full Name | Daniel Agger |
| ID | 32836 |
| Nationality | Denmark |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Denmark |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 191cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
85
Defence
85
Body Balance
82
Stamina
77
Top Speed
74
Acceleration
77
Response
72
Agility
74
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
85
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
91
Shot Power
67
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
73
Swerve
82
Header
79
Jump
75
Technique
68
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
77
Team Work
6
Condition
Skills
- S04 PK Taker
- S06 Outside Curve
- S07 Man Marking
- S13 Long Throw
- P18 Extra Attacker
- Shooting from Distance
| Name | Agger |
|---|---|
| Full Name | Daniel Agger |
| ID | 32836 |
| Nationality | Denmark |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Denmark |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 191cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

