69 Alassane PES 2009
| Name | Alassane |
|---|---|
| ID | 38222 |
| Nationality | France |
| Club | Havre Athletic Club |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
33
Defence
81
Body Balance
72
Stamina
73
Top Speed
69
Acceleration
74
Response
69
Agility
77
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
83
Shot Power
64
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
55
Swerve
75
Header
71
Jump
75
Technique
74
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
| Name | Alassane |
|---|---|
| ID | 38222 |
| Nationality | France |
| Club | Havre Athletic Club |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 7 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
