73 Alberto PES 2008
| Name | Alberto |
|---|---|
| ID | 4406 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | WB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
60
Defence
73
Body Balance
82
Stamina
82
Top Speed
75
Acceleration
72
Response
77
Agility
82
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
81
Shot Power
70
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
70
Swerve
66
Header
72
Jump
80
Technique
72
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Alberto |
|---|---|
| ID | 4406 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | WB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 22 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
