72 Alcaraz PES 2010
| Name | Alcaraz |
|---|---|
| Full Name | Antolín Alcaraz |
| ID | 36919 |
| Nationality | Paraguay |
| Club | Club Brugge Kv |
| National Team | Paraguay |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 87kg |
| Shirt Number | 30 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
51
Attack
72
Defence
83
Body Balance
75
Stamina
73
Top Speed
70
Acceleration
72
Response
69
Agility
64
Dribble Accuracy
67
Dribble Speed
64
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
50
Shot Accuracy
81
Shot Power
53
Shot Technique
49
Free Kick Accuracy
42
Swerve
83
Header
80
Jump
63
Technique
52
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition
Skills
- S07 Man Marking
| Name | Alcaraz |
|---|---|
| Full Name | Antolín Alcaraz |
| ID | 36919 |
| Nationality | Paraguay |
| Club | Club Brugge Kv |
| National Team | Paraguay |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 87kg |
| Shirt Number | 30 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

