76 Alex Teixeira PES 2010
| Name | Alex Teixeira |
|---|---|
| Full Name | Alex Teixeira |
| ID | 40925 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 29 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
42
Defence
75
Body Balance
80
Stamina
84
Top Speed
86
Acceleration
75
Response
82
Agility
83
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
76
Shot Power
72
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
71
Swerve
70
Header
70
Jump
82
Technique
80
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition
Skills
- Dribbling
| Name | Alex Teixeira |
|---|---|
| Full Name | Alex Teixeira |
| ID | 40925 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 29 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
