76 Almiron PES 2008
| Name | Almiron |
|---|---|
| Full Name | Sergio Bernardo Almirón |
| ID | 4413 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
62
Defence
76
Body Balance
77
Stamina
87
Top Speed
75
Acceleration
74
Response
73
Agility
80
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
83
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
84
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
85
Shot Power
70
Shot Technique
76
Free Kick Accuracy
78
Swerve
72
Header
75
Jump
82
Technique
76
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
77
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Playmaking
- Passing
- Shooting from Distance
- Centre
| Name | Almiron |
|---|---|
| Full Name | Sergio Bernardo Almirón |
| ID | 4413 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 4 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
