82 Álvaro PES 2008
| Name | Álvaro |
|---|---|
| ID | 7431 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Levante UD |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
79
Defence
83
Body Balance
85
Stamina
83
Top Speed
79
Acceleration
74
Response
77
Agility
67
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
76
Shot Power
69
Shot Technique
58
Free Kick Accuracy
54
Swerve
82
Header
85
Jump
70
Technique
63
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
| Name | Álvaro |
|---|---|
| ID | 7431 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Levante UD |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 4 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
