67 Ambrossi PES 2009
| Name | Ambrossi |
|---|---|
| Full Name | Paúl Ambrosi |
| ID | 6779 |
| Nationality | Ecuador |
| Club | Free Agent |
| National Team | Ecuador |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 177cm |
| Weight | 70kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
68
Defence
70
Body Balance
85
Stamina
79
Top Speed
79
Acceleration
72
Response
75
Agility
73
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
79
Shot Power
61
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
65
Swerve
66
Header
71
Jump
73
Technique
75
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
| Name | Ambrossi |
|---|---|
| Full Name | Paúl Ambrosi |
| ID | 6779 |
| Nationality | Ecuador |
| Club | Free Agent |
| National Team | Ecuador |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 177cm |
| Weight | 70kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
