81 Amelia PES 2008
| Name | Amelia |
|---|---|
| Full Name | Marco Amelia |
| ID | 6622 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | Italy |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
85
Defence
85
Body Balance
69
Stamina
60
Top Speed
72
Acceleration
85
Response
72
Agility
50
Dribble Accuracy
50
Dribble Speed
58
Short Pass Accuracy
61
Short Pass Speed
60
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
42
Shot Accuracy
80
Shot Power
42
Shot Technique
43
Free Kick Accuracy
40
Swerve
58
Header
84
Jump
46
Technique
62
Aggression
72
Mentality
84
GK Skills
72
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Amelia |
|---|---|
| Full Name | Marco Amelia |
| ID | 6622 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | Italy |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
