72 Armenteros PES 2010
| Name | Armenteros |
|---|---|
| Full Name | Emiliano Armenteros |
| ID | 40573 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Xrz Azul |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
52
Defence
73
Body Balance
77
Stamina
82
Top Speed
80
Acceleration
71
Response
78
Agility
83
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
79
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
75
Shot Power
70
Shot Technique
77
Free Kick Accuracy
77
Swerve
62
Header
72
Jump
77
Technique
73
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition
Skills
- Tactical Dribbling
| Name | Armenteros |
|---|---|
| Full Name | Emiliano Armenteros |
| ID | 40573 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Xrz Azul |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 16 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
