89 Arshavin PES 2010
| Name | Arshavin |
|---|---|
| Full Name | Andrey Arshavin |
| ID | 5786 |
| Nationality | Russia |
| Club | North London |
| National Team | Russia |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
86
Attack
57
Defence
85
Body Balance
88
Stamina
85
Top Speed
87
Acceleration
80
Response
88
Agility
94
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
83
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
85
Shot Accuracy
80
Shot Power
85
Shot Technique
71
Free Kick Accuracy
72
Swerve
62
Header
73
Jump
85
Technique
83
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
6
Condition
Skills
- S02 Passer
- S06 Outside Curve
- S20 Scooping
- P07 Mazing Run
- Dribbling
| Name | Arshavin |
|---|---|
| Full Name | Andrey Arshavin |
| ID | 5786 |
| Nationality | Russia |
| Club | North London |
| National Team | Russia |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

