73 Arug (D. Alaba) PES 2010
| Name | Arug |
|---|---|
| Real Name | D. Alaba |
| Full Name | David Alaba |
| ID | 106660 |
| Real ID | 41124 |
| Nationality | Austria |
| Club | Masterleague Hide2 |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
57
Defence
76
Body Balance
80
Stamina
82
Top Speed
84
Acceleration
77
Response
82
Agility
76
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
74
Shot Power
65
Shot Technique
67
Free Kick Accuracy
70
Swerve
65
Header
70
Jump
76
Technique
72
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Arug |
|---|---|
| Real Name | D. Alaba |
| Full Name | David Alaba |
| ID | 106660 |
| Real ID | 41124 |
| Nationality | Austria |
| Club | Masterleague Hide2 |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
