69 B. Schenkeveld PES 2010
| Name | B. Schenkeveld |
|---|---|
| Full Name | Bart Schenkeveld |
| ID | 40874 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Feyenoord |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
65
Defence
75
Body Balance
78
Stamina
77
Top Speed
75
Acceleration
72
Response
73
Agility
70
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
75
Shot Power
60
Shot Technique
53
Free Kick Accuracy
53
Swerve
72
Header
75
Jump
72
Technique
60
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | B. Schenkeveld |
|---|---|
| Full Name | Bart Schenkeveld |
| ID | 40874 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Feyenoord |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
