80 Babayaro PES 2008
| Name | Babayaro |
|---|---|
| ID | 1470 |
| Nationality | Nigeria |
| Club | Newcastle United |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 33 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
69
Defence
73
Body Balance
85
Stamina
82
Top Speed
83
Acceleration
71
Response
82
Agility
76
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
75
Shot Power
69
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
75
Swerve
79
Header
86
Jump
73
Technique
68
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Long Throw
| Name | Babayaro |
|---|---|
| ID | 1470 |
| Nationality | Nigeria |
| Club | Newcastle United |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 33 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
