66 Badelj PES 2010
| Name | Badelj |
|---|---|
| Full Name | Milan Badelj |
| ID | 38345 |
| Nationality | Croatia |
| Club | NK Dinamo Zagreb |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
55
Defence
74
Body Balance
79
Stamina
74
Top Speed
74
Acceleration
75
Response
73
Agility
74
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
77
Shot Power
63
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
66
Swerve
69
Header
71
Jump
74
Technique
68
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition
Skills
- S01 Reaction
| Name | Badelj |
|---|---|
| Full Name | Milan Badelj |
| ID | 38345 |
| Nationality | Croatia |
| Club | NK Dinamo Zagreb |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
