83 Barzagli PES 2008
| Name | Barzagli |
|---|---|
| Full Name | Andrea Barzagli |
| ID | 5537 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 43 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
53
Attack
86
Defence
83
Body Balance
80
Stamina
82
Top Speed
77
Acceleration
78
Response
75
Agility
72
Dribble Accuracy
69
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
54
Shot Accuracy
77
Shot Power
58
Shot Technique
57
Free Kick Accuracy
60
Swerve
78
Header
82
Jump
72
Technique
55
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Covering
| Name | Barzagli |
|---|---|
| Full Name | Andrea Barzagli |
| ID | 5537 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 43 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

