76 Baseggio PES 2008
| Name | Baseggio |
|---|---|
| ID | 910 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Anderlecht |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
60
Defence
82
Body Balance
74
Stamina
83
Top Speed
75
Acceleration
73
Response
73
Agility
80
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
85
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
85
Shot Power
76
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
86
Swerve
78
Header
75
Jump
84
Technique
65
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Passing
- Shooting from Distance
- Centre
- One-Touch Pass
| Name | Baseggio |
|---|---|
| ID | 910 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Anderlecht |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 28 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
