61 Bastrini PES 2008
| Name | Bastrini |
|---|---|
| ID | 34960 |
| Nationality | Italy |
| Club | Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 33 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
50
Attack
69
Defence
77
Body Balance
74
Stamina
76
Top Speed
73
Acceleration
73
Response
66
Agility
66
Dribble Accuracy
63
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
64
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
71
Shot Power
57
Shot Technique
52
Free Kick Accuracy
55
Swerve
70
Header
71
Jump
66
Technique
58
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Bastrini |
|---|---|
| ID | 34960 |
| Nationality | Italy |
| Club | Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 33 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
