71 Begovic PES 2009
| Name | Begovic |
|---|---|
| Full Name | Asmir Begović |
| ID | 37291 |
| Nationality | Canada |
| Club | Pompy |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 198cm |
| Weight | 97kg |
| Shirt Number | 31 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
75
Defence
81
Body Balance
55
Stamina
60
Top Speed
60
Acceleration
78
Response
61
Agility
53
Dribble Accuracy
55
Dribble Speed
46
Short Pass Accuracy
55
Short Pass Speed
56
Long Pass Accuracy
60
Long Pass Speed
45
Shot Accuracy
76
Shot Power
43
Shot Technique
45
Free Kick Accuracy
44
Swerve
45
Header
76
Jump
45
Technique
55
Aggression
60
Mentality
75
GK Skills
66
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Begovic |
|---|---|
| Full Name | Asmir Begović |
| ID | 37291 |
| Nationality | Canada |
| Club | Pompy |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 198cm |
| Weight | 97kg |
| Shirt Number | 31 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
