72 Bellusci PES 2010
| Name | Bellusci |
|---|---|
| Full Name | Giuseppe Bellusci |
| ID | 40358 |
| Nationality | Italy |
| Club | Calcio Catania |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
70
Defence
78
Body Balance
83
Stamina
76
Top Speed
77
Acceleration
77
Response
74
Agility
70
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
74
Shot Power
56
Shot Technique
61
Free Kick Accuracy
66
Swerve
74
Header
77
Jump
67
Technique
63
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Bellusci |
|---|---|
| Full Name | Giuseppe Bellusci |
| ID | 40358 |
| Nationality | Italy |
| Club | Calcio Catania |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
