78 Benaglio PES 2009
| Name | Benaglio |
|---|---|
| Full Name | Diego Benaglio |
| ID | 6334 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | Free Agent |
| National Team | Switzerland |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 194cm |
| Weight | 89kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
82
Defence
85
Body Balance
57
Stamina
67
Top Speed
66
Acceleration
83
Response
65
Agility
52
Dribble Accuracy
55
Dribble Speed
56
Short Pass Accuracy
53
Short Pass Speed
60
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
42
Shot Accuracy
80
Shot Power
44
Shot Technique
41
Free Kick Accuracy
41
Swerve
40
Header
76
Jump
53
Technique
53
Aggression
68
Mentality
83
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Benaglio |
|---|---|
| Full Name | Diego Benaglio |
| ID | 6334 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | Free Agent |
| National Team | Switzerland |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 194cm |
| Weight | 89kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
