83 Benayoun PES 2010
| Name | Benayoun |
|---|---|
| Full Name | Yossi Benayoun |
| ID | 7272 |
| Nationality | Israel |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Israel |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 61kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
78
Attack
42
Defence
65
Body Balance
76
Stamina
78
Top Speed
85
Acceleration
79
Response
88
Agility
93
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
85
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
76
Shot Power
81
Shot Technique
76
Free Kick Accuracy
77
Swerve
65
Header
76
Jump
88
Technique
76
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
5
Condition
Skills
- S02 Passer
- S06 Outside Curve
- S13 Long Throw
- S20 Scooping
- P07 Mazing Run
- Dribbling
- Positioning
- Side
| Name | Benayoun |
|---|---|
| Full Name | Yossi Benayoun |
| ID | 7272 |
| Nationality | Israel |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Israel |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 61kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

