83 Benboli (Bergomi) PES 2008
| Name | Benboli |
|---|---|
| Real Name | Bergomi |
| ID | 68346 |
| Real ID | 2810 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | Classic Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 74kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
96
Defence
85
Body Balance
74
Stamina
82
Top Speed
76
Acceleration
86
Response
83
Agility
75
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
76
Shot Power
70
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
62
Swerve
85
Header
95
Jump
70
Technique
71
Aggression
84
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Sliding Tackle
| Name | Benboli |
|---|---|
| Real Name | Bergomi |
| ID | 68346 |
| Real ID | 2810 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | Classic Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 74kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
