64 Benteke PES 2010
| Name | Benteke |
|---|---|
| Full Name | Christian Benteke |
| ID | 38845 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 82kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
45
Defence
80
Body Balance
74
Stamina
78
Top Speed
73
Acceleration
73
Response
70
Agility
73
Dribble Accuracy
67
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
78
Shot Power
72
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
61
Swerve
73
Header
72
Jump
73
Technique
74
Aggression
60
Mentality
50
GK Skills
61
Team Work
3
Condition
Skills
| Name | Benteke |
|---|---|
| Full Name | Christian Benteke |
| ID | 38845 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 82kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players