59 Bergsma PES 2009
| Name | Bergsma |
|---|---|
| ID | 38495 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | SC Heerenveen |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 38 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
60
Defence
72
Body Balance
75
Stamina
76
Top Speed
73
Acceleration
67
Response
70
Agility
67
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
64
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
62
Long Pass Accuracy
63
Long Pass Speed
50
Shot Accuracy
72
Shot Power
53
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
54
Swerve
60
Header
72
Jump
70
Technique
55
Aggression
60
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Bergsma |
|---|---|
| ID | 38495 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | SC Heerenveen |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 38 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
