75 Bertotto PES 2008
| Name | Bertotto |
|---|---|
| ID | 4405 |
| Nationality | Italy |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 73 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
82
Defence
80
Body Balance
77
Stamina
80
Top Speed
74
Acceleration
77
Response
75
Agility
69
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
76
Shot Power
60
Shot Technique
57
Free Kick Accuracy
63
Swerve
78
Header
83
Jump
73
Technique
59
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Sliding Tackle
- Long Throw
| Name | Bertotto |
|---|---|
| ID | 4405 |
| Nationality | Italy |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 73 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
