76 Birindelli PES 2008
| Name | Birindelli |
|---|---|
| ID | 2144 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
71
Defence
75
Body Balance
82
Stamina
81
Top Speed
72
Acceleration
70
Response
73
Agility
72
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
83
Shot Power
73
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
66
Swerve
70
Header
79
Jump
73
Technique
62
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Sliding Tackle
| Name | Birindelli |
|---|---|
| ID | 2144 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 2 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
