75 Bovo PES 2009
| Name | Bovo |
|---|---|
| Full Name | Cesare Bovo |
| ID | 3605 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
58
Attack
77
Defence
82
Body Balance
79
Stamina
75
Top Speed
75
Acceleration
82
Response
73
Agility
72
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
79
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
85
Shot Power
66
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
78
Swerve
82
Header
83
Jump
74
Technique
60
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Marking
| Name | Bovo |
|---|---|
| Full Name | Cesare Bovo |
| ID | 3605 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
