77 Bravo PES 2008
| Name | Bravo |
|---|---|
| Full Name | Claudio Bravo |
| ID | 9567 |
| Nationality | Chile |
| Club | Free Agent |
| National Team | Chile |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 84kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
40
Attack
76
Defence
80
Body Balance
73
Stamina
63
Top Speed
80
Acceleration
86
Response
75
Agility
56
Dribble Accuracy
55
Dribble Speed
54
Short Pass Accuracy
53
Short Pass Speed
63
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
38
Shot Accuracy
86
Shot Power
43
Shot Technique
44
Free Kick Accuracy
45
Swerve
40
Header
82
Jump
55
Technique
63
Aggression
67
Mentality
77
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Bravo |
|---|---|
| Full Name | Claudio Bravo |
| ID | 9567 |
| Nationality | Chile |
| Club | Free Agent |
| National Team | Chile |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 84kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
