73 Burgmeier PES 2008
| Name | Burgmeier |
|---|---|
| ID | 36078 |
| Nationality | Liechtenstein |
| Club | FC Basel 1893 |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
45
Defence
70
Body Balance
77
Stamina
82
Top Speed
78
Acceleration
72
Response
77
Agility
78
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
78
Shot Power
65
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
73
Swerve
64
Header
69
Jump
76
Technique
74
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Burgmeier |
|---|---|
| ID | 36078 |
| Nationality | Liechtenstein |
| Club | FC Basel 1893 |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 15 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
