67 C. Zanetti PES 2008
| Name | C. Zanetti |
|---|---|
| ID | 2199 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
62
Attack
76
Defence
79
Body Balance
72
Stamina
92
Top Speed
73
Acceleration
83
Response
72
Agility
71
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
79
Shot Power
66
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
68
Swerve
68
Header
70
Jump
71
Technique
60
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Sliding Tackle
- Covering
| Name | C. Zanetti |
|---|---|
| ID | 2199 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 6 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
