74 Calaio PES 2009
| Name | Calaio |
|---|---|
| Full Name | Emanuele Calaiò |
| ID | 36671 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Siena |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
76
Attack
53
Defence
74
Body Balance
83
Stamina
78
Top Speed
81
Acceleration
77
Response
77
Agility
82
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
80
Shot Power
82
Shot Technique
74
Free Kick Accuracy
75
Swerve
82
Header
77
Jump
84
Technique
78
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Reaction
- One-Touch Pass
| Name | Calaio |
|---|---|
| Full Name | Emanuele Calaiò |
| ID | 36671 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Siena |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
