76 Calvo PES 2008
| Name | Calvo |
|---|---|
| ID | 3695 |
| Nationality | Argentina |
| Club | R.C. Recreativo de Huelva |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 24 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
68
Defence
75
Body Balance
81
Stamina
84
Top Speed
81
Acceleration
77
Response
75
Agility
73
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
79
Shot Power
67
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
64
Swerve
68
Header
80
Jump
73
Technique
75
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Calvo |
|---|---|
| ID | 3695 |
| Nationality | Argentina |
| Club | R.C. Recreativo de Huelva |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 24 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
