90 Cambiasso PES 2010
| Name | Cambiasso |
|---|---|
| Full Name | Esteban Cambiasso |
| ID | 3681 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 177cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
82
Defence
81
Body Balance
90
Stamina
75
Top Speed
76
Acceleration
88
Response
77
Agility
83
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
85
Short Pass Accuracy
85
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
84
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
81
Shot Power
73
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
75
Swerve
82
Header
79
Jump
82
Technique
66
Aggression
81
Mentality
50
GK Skills
92
Team Work
6
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S06 Outside Curve
- S07 Man Marking
- S09 Covering
- P14 Enforcer
- Playmaking
- Centre
| Name | Cambiasso |
|---|---|
| Full Name | Esteban Cambiasso |
| ID | 3681 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 177cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 19 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
