84 Camoranesi PES 2009
| Name | Camoranesi |
|---|---|
| Full Name | Mauro Camoranesi |
| ID | 3958 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Italy |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
60
Defence
76
Body Balance
89
Stamina
82
Top Speed
86
Acceleration
80
Response
86
Agility
90
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
84
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
83
Shot Power
76
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
83
Swerve
79
Header
82
Jump
90
Technique
75
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Passing
- Outside of the Boot
| Name | Camoranesi |
|---|---|
| Full Name | Mauro Camoranesi |
| ID | 3958 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Italy |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

