82 Candreva PES 2010
| Name | Candreva |
|---|---|
| Full Name | Antonio Candreva |
| ID | 37336 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 26 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
65
Defence
78
Body Balance
83
Stamina
75
Top Speed
73
Acceleration
76
Response
75
Agility
80
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
82
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
81
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
78
Shot Power
68
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
75
Swerve
72
Header
76
Jump
82
Technique
65
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
81
Team Work
5
Condition
Skills
- S02 Passer
| Name | Candreva |
|---|---|
| Full Name | Antonio Candreva |
| ID | 37336 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 26 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
