79 Carrick PES 2009
| Name | Carrick |
|---|---|
| Full Name | Michael Carrick |
| ID | 1938 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | England |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
76
Attack
72
Defence
71
Body Balance
80
Stamina
75
Top Speed
77
Acceleration
82
Response
77
Agility
82
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
90
Short Pass Accuracy
86
Short Pass Speed
93
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
83
Shot Power
75
Shot Technique
74
Free Kick Accuracy
75
Swerve
69
Header
76
Jump
82
Technique
62
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Passing
- Centre
| Name | Carrick |
|---|---|
| Full Name | Michael Carrick |
| ID | 1938 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | England |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

