87 Casillas PES 2010
| Name | Casillas |
|---|---|
| Full Name | Iker Casillas |
| ID | 852 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Spain |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
97
Defence
80
Body Balance
62
Stamina
67
Top Speed
70
Acceleration
97
Response
75
Agility
53
Dribble Accuracy
52
Dribble Speed
50
Short Pass Accuracy
59
Short Pass Speed
50
Long Pass Accuracy
62
Long Pass Speed
42
Shot Accuracy
75
Shot Power
40
Shot Technique
43
Free Kick Accuracy
42
Swerve
40
Header
85
Jump
47
Technique
57
Aggression
91
Mentality
90
GK Skills
80
Team Work
7
Condition
Skills
| Name | Casillas |
|---|---|
| Full Name | Iker Casillas |
| ID | 852 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Spain |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

