76 Cassani PES 2009
| Name | Cassani |
|---|---|
| Full Name | Mattia Cassani |
| ID | 34772 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
71
Defence
75
Body Balance
84
Stamina
77
Top Speed
76
Acceleration
73
Response
75
Agility
74
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
76
Shot Power
63
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
68
Swerve
75
Header
79
Jump
74
Technique
63
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
| Name | Cassani |
|---|---|
| Full Name | Mattia Cassani |
| ID | 34772 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
