81 Cassard PES 2008
| Name | Cassard |
|---|---|
| ID | 8580 |
| Nationality | France |
| Club | RC Strasbourg |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
45
Attack
84
Defence
82
Body Balance
67
Stamina
60
Top Speed
70
Acceleration
86
Response
68
Agility
51
Dribble Accuracy
50
Dribble Speed
58
Short Pass Accuracy
53
Short Pass Speed
58
Long Pass Accuracy
63
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
80
Shot Power
42
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
44
Swerve
42
Header
84
Jump
49
Technique
55
Aggression
71
Mentality
86
GK Skills
70
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- 1-on-1 Stopper
| Name | Cassard |
|---|---|
| ID | 8580 |
| Nationality | France |
| Club | RC Strasbourg |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 16 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
