80 Castellazzi PES 2010
| Name | Castellazzi |
|---|---|
| Full Name | Luca Castellazzi |
| ID | 5507 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 192cm |
| Weight | 89kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
84
Defence
83
Body Balance
60
Stamina
69
Top Speed
69
Acceleration
87
Response
76
Agility
53
Dribble Accuracy
50
Dribble Speed
57
Short Pass Accuracy
56
Short Pass Speed
62
Long Pass Accuracy
57
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
72
Shot Power
41
Shot Technique
45
Free Kick Accuracy
45
Swerve
44
Header
75
Jump
47
Technique
58
Aggression
69
Mentality
81
GK Skills
68
Team Work
6
Condition
Skills
| Name | Castellazzi |
|---|---|
| Full Name | Luca Castellazzi |
| ID | 5507 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 192cm |
| Weight | 89kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
