78 Cavalieri PES 2009
| Name | Cavalieri |
|---|---|
| ID | 38353 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 191cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
35
Attack
81
Defence
81
Body Balance
60
Stamina
69
Top Speed
70
Acceleration
88
Response
72
Agility
65
Dribble Accuracy
58
Dribble Speed
57
Short Pass Accuracy
55
Short Pass Speed
58
Long Pass Accuracy
55
Long Pass Speed
47
Shot Accuracy
77
Shot Power
55
Shot Technique
50
Free Kick Accuracy
55
Swerve
45
Header
81
Jump
58
Technique
66
Aggression
68
Mentality
79
GK Skills
67
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Cavalieri |
|---|---|
| ID | 38353 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 191cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
