83 Cavallero PES 2008
| Name | Cavallero |
|---|---|
| ID | 3160 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Levante UD |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 26 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
85
Defence
85
Body Balance
66
Stamina
63
Top Speed
69
Acceleration
88
Response
74
Agility
54
Dribble Accuracy
55
Dribble Speed
60
Short Pass Accuracy
61
Short Pass Speed
60
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
41
Shot Accuracy
81
Shot Power
55
Shot Technique
45
Free Kick Accuracy
48
Swerve
50
Header
81
Jump
58
Technique
69
Aggression
78
Mentality
85
GK Skills
77
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Penalty Stopper
| Name | Cavallero |
|---|---|
| ID | 3160 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Levante UD |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 26 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
